Skandal na Festiwalu w Lądku-Zdroju

21992944_1443892812365840_5931851038764465002_o

Na niedawno zakończonym Festiwalu Górskim w Lądku-Zdroju doszło do skandalu związanego z dyskryminacją płciową. Na spotkaniu poświęconym narodowej zimowej wyprawie na K2 na scenie dumnie prezentowały się jej uczestniczki – Agnieszka Bielecka, Tamara Styś-Załuska, Agnieszka Dzik, Kinga Baranowska, Monika Witkowska oraz liderka wyprawy -doświadczona Anna Czerwińska. Kiedy spotkanie dobiegało końca dość niespodziewanie jeden z licznie zgromadzonych na widowni przedstawicieli płci brzydkiej zapytał czemu wśród uczestników są wyłącznie kobiety a nie ma choć jednego pana?

– „Jeden nie dałby rady” – odpowiedziała liderka, chyba zaskoczona pytaniem.

Oburzeni wątpliwościami zaczęli wychodzić ze spotkania. Już w poniedziałek po festiwalu Liderka opublikowała przeprosiny, że nie miała nikogo konkretnego na myśli. Że po prostu faceci więcej jedzą, trzeba zatem nosić więcej zapasów, a tragarze kosztują. Że namioty są koedukacyjne, a perystaltyka jelit na dużych wysokościach u panów jest czasem nie do zniesienia. Że panowie zbyt często są zbyt emocjonalni w swych pragnieniach szczytowych czym narażają życie swoje i co gorsza innych członków zespołu. Wszystko na próżno.

Adam Bielecki, który wydawał się idealnym kandydatem na członka uczestnika wyprawy opublikował na swoim profilu emocjonujący post, w którym co prawda nie posądza Liderki o celowe działanie, ale surowo ocenia monopol kobiet na rodzenie dzieci, rozpoznawania więcej niż dwóch kolorów i umiejętność równoczesnego robienia kilku rzeczy naraz. Według niego ich pochopny rozsądek może nie dość że doprowadzić do niezdobycia szczytu, ale połączony z niepotrzebnym współpracownictwem – może ułatwić wdarcie się na szczyt obcym niepolskim wyprawom. Temat został podchwycony natychmiast przez strony maskulinistyczne  (Chopy Chopom, Niskie Cichobiegi, PodOsnowa.pl itp.)

Liderka przeprasza już trzeci raz za każdym razem coraz bardziej i coraz więcej, ale dla wrogo nastawionych mężczyzn stała się już współczesną Teklą, szefową Genetix.

Skandal trwa.

 

fot: Lucyna Lewandowska / Festiwal Górski w Lądku-Zdroju