Kobieca zimowa wyprawa na K2 ruszy w grudniu!

15697747_10154882119236983_765806470910198830_n-513x700

Sensacyjnym wieściom nie ma dziś końca – najpierw Piotr Tomala ogłosił przełożenie wyprawy na K2 na zimę 2020/21 (pisaliśmy o tym tutaj: https://wspinanie.pl/2019/05/k2-musi-zaczekac-o-powodach-przelozenia-polskiej-wyprawy-rozmawiamy-z-piotrem-tomala/)

Parę godzin później Katarzyna Karwecka – Wielicka (prywatnie żona Krzysztofa Wielickiego) ogłosiła: jedziemy zimą na K2. Tą zimą!
To sensacyjna wiadomość bo Piotr Tomala nie krył, że głównym powodem braku wyprawy był brak zdrowych, doświadczonych wspinaczy. A Katarzyna, sama doskonale się wspinająca w górach wysokich – choć nie w świetle jupiterów, wymienia dziewczyny, które mają wziąć udział w wyprawie:

Katarzyna Karwecka – Wielicka – liderKa 2
Anna Czerwińska – kierowniczka sportowa
Kinga Baranowska
Agna Bielecka
Monika Witkowska
Anita Parys
Aleksandra Dzik – prowadzenie trekkingu, finansowanie wtórne (sprzedaż pamiątek),
Tamara Styś-Załuska  – filmowczyni ataku szczytowego,
Iwona Zielińska-Sąsiada – oficerka łącznikowa
Jagoda Skarżeńska – kierowniczka bazy,

Czy grupa ta ma jakiekolwiek szanse? Znacznie większe niż by się komukolwiek wydawało. Panie mają bardzo dużo zdobytych szczytów ośmiotysięcznych,  wymagających niższych szczytów, wiele wypraw za sobą. Jedyne co je odróżnia od mężczyzn to umięjetność działania zespołowego w całkowitej medialnej ciemności, bez świateł fleszów i jupiterów.

– „Skąd pomysł?’ pytamy Iwony Zielińskiej, o której niewielu wie, że wizytowała zimową bazę pod K2 w ubiegłym roku odprowadzając z niej Denisa Urubkę.
– „widziałam na festiwalu w Lądku pokaz Cholitas Escaladoras – wspinających się Boliwijek. One miały nieporównywalnie mniejsze możliwości by wyrwać się z domu – a jednak im się udało. Wtedy zrozumiałam, że ja też mogę” – wyjaśnia z pasją.

– „Czy ma Pani doświadczenie jako liderKa?”- Pytamy Katarzynę Wielicką –
Oczywiście. Mój mąż, Krzysiek, każdą odprawę, każdą decyzję na swoich wyprawach najpierw konsultował ze mną. Zawsze czułam się, jakby tam była.” – rozwiewa wątpliwości, podobnie jak Tamara Styś, która zawsze jest pierwszą recenzentką filmów męża – uznanego filmowca Darka Załuskiego.

– „Czy biorą Panie ze sobą jakiegoś mężczyznę?” – pytam
– „Jeden na 10 dziewczyn to trochę za mało…” z uśmiechem odpowiada Renata Wcisło, oficerka mediaterka, którą wyprawę będzie wspierała z Polski z czteroletnią Basią na ręku i mężem na głowie.

– „Kiedy wyjazd?
– ” w grudniu, ale po świetach. Z organizacji rodzinnej wigilii nikt nas przecież nie zwolni..” – wyjaśnia Jagoda Skarżeńska, menadżerka dobrych relacji na Festiwalu Górskim w Lądku-Zdroju, matka dwulatka.

Organizatorem wyprawy jest nowo powstały Kobiecy Himalaizm Zimowy im. Wandy Rutkiewicz.

(na zdjęciu Katarzyna Karwecka – Wielicka pod K2)