Nowy przełomowy SUUNTO TATRA

Young man climbing natural rocky wall with volcanoes on the back

Suunto,  lider rynku komputerów naręcznych (bo trudno je wciąż nazywać po prostu zegarkami) po udanej serii Core, Ambit i  Spartan wprowadza nowy model dedykowany wspinaczom ścianowym – Suunto Tatra.

Oprócz doskonale znanych już narzędzi jak mierzenie wysokości, położenia, ciśnienia, tętna doszły przełomowe funkcje – na podstawie czujników i wbudowanego żyroskopu zegarem opracowuje schemat drogi wspinaczkowej. Dzięki niemu nie trzeba będzie z mozołem przypominać sobie szczegółów odbytej wspinaczki. Zegarek obliczy długość drogi, naszkicuje jej przebieg, obliczy kąt nachylenia ściany. Co ciekawe, poda liczbę odpadnięć (na podstawie nagłej zmiany ciśnienia) oraz co przełomowe –  na podstawie tętna wspinacza,  czasu wspinaczki, deniwelacji oraz kąta nachylenia zaproponuje wycenę poszczególnych fragmentów drogi!
Oczywiście wymaga to wcześniejszej kalibracji podczas wspinaczki na fragmencie o znanej trudności, ale i tak jest to pierwszy niesubiektywny sposób na wyznaczanie „cyfry” drogi.

Zegarek jest sygnowany logiem „ready for ESR” co oznacza, że zamiast czasochłonnego wpisywania się do elektronicznych książek wyjść w schroniskach wystarczy przytknąć zegarek do tabletu – technologia NFC w ułamku sekundy przekaże wszystkie niezbędne dane. Operator w centrali TPN może śledzić użytkownika w czasie rzeczywistym a za pomocą alarmu wibracyjnego wbudowanego w zegarek informować go o wejściu w teren zakazany. W centrali TOPR z kolei wyświetlają się, oprócz informacji o aktualnej pozycji, wskazania temperatury ciała i tętno. Gdy któryś z parametrów jest przekroczony podnoszony jest alarm.

Po zakończonej wspinaczce schemat drogi można opublikować w mediach społecznościowych i na stronie PZA poświęconej wykazowi przejść.