Txikon: Droga Basków jest Basków

f60f7c3d12a14783b835d2e6f570716c

Po tym jak Alex Txikon, wybitny baskijski himalaista zgłosił pretensje terytorialne do Drogi Basków, którą narodowa wyprawa na K2 miała zamiar się wspiąć – w bazie zapanowała konsternacja.

– „początkowo myśleliśmy, że żartuje, w końcu dobrze się znamy, więc nie nagłaśnialiśmy jego żądań” – mówi Krzysztof Wielicki, kierownik wyprawy – „ale jak na naszych zaczęły lecieć kamienie…” – zawiesza głos.

Teraz wyprawa zapowiedziała zawieszenie działalności na Drodze Basków. Trwają analizy nowych wariantów. Do wyboru pozostaje kilka możliwości dróg, których autorami byli Polacy – słynna Magic Line, ale tutaj pretensji można się spodziewać ze strony Słowackiej – współautorem drogi oprócz dwójki Polaków był Peter Broźik, oraz Południowa ściana autorstwa zespołu Kukuczka – Piotrowski, której jednak zdobywanie zakończyło się tragicznie dla Piotrowskiego.

Wariantem, którego nie można nie brać pod uwagę, jest ekspresowe przyznanie polskiego obywatelstwa Alexowi Txikonowi oraz przyjęcie go w skład narodowej wyprawy (Alex bierze udział w równoległej, autorskiej wyprawie na Mount Everest, więc ma niezbędną aklimatyzację) co pozwoli zakończyć roszczenia terytorialne i bez dalszych problemów, za to z udziałem Txikona zakończyć epopeję.