Klauzula Sumienia powodem problemów Biegu Rzeźnika?

bieg_rzeznika

Kultowa impreza biegowa – Bieg Rzeźnika została zmuszona do zmiany trasy – http://www.biegrzeznika.pl/bez-kategorii/zmiany-tras/

Organizator podał wiarygodne wyjaśnienie powodów takiej decyzji, jednak prawda jest dużo bardziej skomplikowana. Jak udało nam się dowiedzieć z anonimowego źródła – podczas rozmowy ostatniej szansy strona parkowa powołała się na Klauzulę Sumienia. Dotarliśmy do świadka tej rozmowy, który wspomina ją tak:

– Rzeźnik to w powszechnym rozumieniu oprawca zwierząt. Akceptacja tak dużej imprezy o takiej nazwie wielu może rozumieć jako apoteozę zabijania – tłumaczy świadek i kontynuuje. – a przecież wielu z nas to wegetarianie, organizator to wiedział. Z rosnącym niesmakiem obserwowaliśmy kolejne trasy, kolejne nazwy, które owego „Rzeźnika” wynosiły na piedestał. Sumienie roślinożercy mówiło zdecydowane „nie!”
– dla nas idolem był towarzysz Winnicki, który ogłosił zaprzestanie produkcji mięsa na trzy lata. Ale to było dawno temu – wspomina z nostalgią.

– Dodatkowo organizator nie przedstawił szeregu wymaganych prawem dokumentów. Na przykład w przypadku „Rzeźnika na raty” nie przedstawił opinii z Komisji Nadzoru Finansowego, że bieg ten nie podlega pod prawo bankowe – wyjaśnia urzędnik. – To i tak duży ukłon z naszej strony, że zgodziliśmy się na 100 osób. Uznaliśmy, że jakoś się schowają w tych 10.000 zwykłych turystów. Ale jakby ich ktoś sprawdził, musielibyśmy płacić olbrzymie kary do KNF.

– „Zachowanie szlaków dla spokojnej turystyki kontemplacyjnej” podał jako główny powód odmowy wydania zgody dr Tomasz Winnicki, dyrektor BPN.
– istotnie, nie mogliśmy zagwarantować, że każdy zawodnik będzie kontemplował – przyznają organizatorzy. – Ale wpisaliśmy w regulamin zapis o konieczności kontemplacji spokojnej, ale dyrektorowi to nie wystarczyło.

– „Bieg Rzeźnika w ocenie BPN jest masową imprezą sportowo-wyczynową” – pisze Dyrektor dr Tomasz Winnicki, a jak wiadomo, wyczynowe uprawianie sportu może doprowadzić do zatrzymania owulacji u niektórych zawodników, zwłaszcza kobiet. Nie trzeba dodawać, że nie jest to zalecana przez kościół metoda antykoncepcyjna.

Musimy przyznać, że sumienie wobec tylu naruszeń nie miało wyjścia.

Z pismem Dyrektora BPN, z którego pochodzą cytaty można zapoznać się tutaj – https://www.bdpn.pl/dokumenty/zarzadzenia/Bieg_rzeznika_decyzja.pdf

decyzję tow. Winnickiego w sprawie mięsa można zobaczyć tutaj od minuty 8:30