Jarosław Kaczyński i Robert Biedroń gośćmi na Festiwalu w Lądku!

goscie_festiwalu

Festiwal Górski w Lądku-Zdroju to impreza z długimi tradycjami – istnieje od 1995 roku,  z bogatym programem filmowym, mnóstwem gości i legendarną imprezą integracyjną. W tym roku, oprócz gwiazd wspinania – Alexa Honnolda i Adama Ondry, słynnych himalaistów – Alexa Txikona i Marko Prezleja organizatorzy postanowili zaprosić nieoczywistych górskich gości.

– „Na każdym festiwalu można spotkać herosów wspinania. Ciesielski, Życzkowski, Rutkowski, Król – te nazwiska zna każdy i każdy chciałby być jak oni, ale to herosi i szanse na spełnienie marzeń są minimalne. Stąd pomysł na zaproszenie kogoś, kim może zostać każdy, współczesnych everymanów, których można spotkać na Żoliborzu albo w Słupsku, a którzy osiągnęli szczyt. ” – tłumaczy dyrektor imprezy Maciej Sokołowski i kontynuuje:
– „zdecydowaliśmy się zaprosić polityków – bo ludzie nie wierzą, że tacy jak oni mogą też kochać góry. A przecież Robert Biedroń jest przewodnikiem po Bieszczadach a Jarosław Kaczyński zdobywa odznakę duża GOT* <<za wytrwałość>> po raz drugi. ”

Czy organizator nie boi się zarzutów o upolitycznienie imprezy?

–  „Góry są apolityczne – w Tatrach bywał i Lenin i Jan Paweł II. Poza tym – w drobiazgowych ustaleniach z gośćmi już na samym początku wyłożyliśmy nasze założenia – żadnych politycznych wątków. Przygotowywane pokazy slajdów mają dotyczyć wyłącznie gór i sposobów na radzenie sobie z przeciwnościami przyrody.”

Czy tak będzie naprawdę? Przekonamy się już pod koniec września.
Z nieoficjalnych rozmów dowiadujemy się też, że sponsorowanie imprezy rozważa producent nowej linii odzieżowej szytej z jarotexu, niezwykle odpornej na ekstremalne warunki atmosferyczne i która szturmem zdobywa całe rzesze nowych entuzjastów.

* GOT – skrót nazwy odznaki turystycznej PTTK – Game Of Throne