MSWiA: Zmiany w skali lawinowej

55_lawiny_alarm_stopnie_zagrozenia_lawinowego

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji kończą się prace nad nową skalą zagrożenia lawinowego. Przypomnijmy, że stara skala miał 5 stopni, od zagrożenia nieznacznego do bardzo dużego. Jednak, jak przyznają zarówno urzędnicy jak i TOPR-owcy ze skalą było dużo problemów – „wielu taterników próbowało relatywizować skalę. Mówiło, że trójka, to w zasadzie dwójka z plusem, a jak z kolei nie chciało się wychodzić ze schroniska, to twierdzili, że trójka to tylko z litości, a wygląda na czwórkę”.

Problem ze starą skalą miały też towarzystwa ubezpieczeniowe. Ponieważ „piątką”, przy której obowiązuje zakaz wychodzenia w góry (a co za tym idzie – polisy nie działają) była ogłaszana rzadko, to często brakowało pretekstu do odmowy wypłaty odszkodowania za np. złamaną nogę w Dolinie Chochołowskiej.

Polski Związek Alpinizmu nie widzi problemu w zmianie skali – „Nasi członkowie i tak nigdy nie patrzą na te stopnie”.

Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze będące właścicielem większości górskich schronisk również pozytywnie ocenia projekt – „Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a dzierżawcy nie będą stratni, bo nawet jeżeli turyści się wystraszą i nie przyjdą, to przecież zadatki na nocleg im zostaną”.

Nowa skala ma mieć dwa stopnie:
0 – nie ma lawin
1 – są lawiny

Wydaje się więc, że jedynymi niezadowolonymi pozostają ortodoksyjni wspinacze, dla których trudność drogi to suma trudności technicznych i psychicznych. Jak mówi jeden z nich, Wojtek – „do tej pory trójkowa droga przy piątkowej pogodzie to był wyczyn co najmniej ośemkowy, a teraz?!?”

Nowe rozporządzenie ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku.